/Stylesowa
Pysznie i ZDROWO ! :)
Fakty na temat skóry. Jak o nią dbać?
Wystarczy, że wyłączysz piosenką (która teraz leci) i klikniesz w ten link:
http://www.youtube.com/watch?v=Cqz713hhz1Y
ZAJADY - nasz wróg podczas zimy!
Zapalenie kątów ust, czyli popularne zajady, to nie tylko problem estetyczny. Pojawienie się zajadów może być jednym z objawów nowotworu.
Zapalenie kątów ust nazywa się zajadami lub owrzodzeniem. Najogólniej mówiąc są to nieestetyczne pęknięcia, tworzące się w kątach ust. Bywa, że wokół chorego miejsca pojawia się zaczerwienienie, a pęknięcia w obu kątach ust stają się bolesne, szczególnie podczas mówienia lub jedzenia. Z czasem pojawiają się nadżerki, strupy, łuski, a zmiany stają się coraz bardziej widoczne. Mogą nawet pozostawiać blizny.
Skąd biorą się zajady?
Przyczyn pojawiania się zajadów może być wiele. Tego typu zmiany występują w chorobach ogólnych, jak anemia, cukrzyca, zakażenie HIV. Zajady mogą być wynikiem próchnicy, niewyrżniętych zębów, a także krzywego zgryzu. W takich przypadkach ślina często gromadzi się w zakamarkach ust, stwarzając przez to dobre warunki do rozwoju bakterii. Zajady mogą pojawiać się, gdy w organizmie brakuje witamin z grupy B, żelaza, cynku i w zespołach zaburzonego wchłaniania. Mogą też być wywołane przez drożdżaki, nowotwór lub alergie (np. na nikiel, który znajduje się w większości naczyń do gotowania czy sztućców). Nawracającym zajadom sprzyja podrażnienie powodowane używaniem protez dentystycznych lub mechanicznych uszkodzeń po długotrwałych zabiegach dentystycznych.
Jak je zwalczać?
Postaw na witaminy!
Jeśli zajady pojawiają się niepokojąco często, należy wykonać badania krwi, które wykażą stany niedoborowe w organizmie. Lekarz może zalecić również badanie mykologiczne (mikrobiologiczne). Bywa jednak, że skutecznie można je leczyć domowymi sposobami. Wiele jest sposobów na przyspieszanie kuracji i zapobieganie ponownemu pojawianiu się zajadów. Jednym z nich jest odpowiednia dieta, ponieważ zapalenie kątów ust przytrafia się nam, gdy organizm jest osłabiony i wypłukany z witamin. Gdy pojawiają się zajady, należy wybierać przede wszystkim produkty bogate w witaminy z grupy B, głównie B2. Sporo jest ich w rybach, nabiale, mięsie, drożdżach piekarskich, wątrobie, awokado, wyrobach pełnoziarnistych oraz grochu i fasoli.
Polecanymi lekami na zajady są m.in.
które są do nabycia w aptekach :D Nie dajmy się zajadom! / faramorgana.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz