poniedziałek, 24 grudnia 2012

Wigilia Bożego Narodzenia..

Co to jest ta cała Wigilia Bożego Narodzenia?
Wigilia Bożego Narodzenia inaczej wieczerza wigilijna, wieczór wigilijny, niekiedy także gwiazdka. W tradycji chrześcijańskiej dzień poprzedzający święto Bożego Narodzenia, kończący okres adwentuKorzenie tego święta sięgają prawdopodobnie obchodów Saturnaliów w starożytnym Rzymie, gdzie chrześcijaństwo się rozwijało. 


Daty obchodzenia wieczoru wigilijnego

W kościele Zachodu Wigilia Bożego Narodzenia jest obchodzona 24 grudnia. 

W kościołach wschodnich: greckokatolickim i prawosławnym 6 stycznia (w związku 
z posługiwania się kalendarzem juliańskim) 

W Kościele ormiańskim - 5 stycznia. 


Jakie są zwyczaje związane z Wigilią?
Wróżby wigilijne i przesądy wyrastają z pogańskich obyczajów i wierzeń. Można w nie wierzyć lub nie, ale warto znać. Choćby dla zabawy.

Wróżby wigilijne 
  • Jeśli chcesz, aby trzymały się ciebie w tym roku pieniądze, podczas mycia włóż do do wody kilka monet. Dotykaj je nabierając wody i obmywając twarz, a pieniądze zawsze będą przy tobie. Miej przy sobie pieniądze także podczas wieczerzy.
  • Łuski z karpia spożytego podczas wieczerzy wigilijnej, noszone w portmonetce przez cały rok, przyciągną pieniądze.
    - Po wieczerzy wróży się ze źdźbła siana spod obrusa. Jeśli dziewczyna wyciągnie zielone źdźbło - w zapusty przywdzieje wianek ślubny, gdy zwiędłe - trzeba będzie na męża jeszcze poczekać, a jeśli żółte - to całkiem zła wróżba, gdyż umrze jako stara panna.
    • Marzysz o zamążpójściu. Nabierz na łyżkę kutię i rzuć ją do góry. Jeśli ziarna przylgną do sufitu - to szybko wyjdziesz za mąż.

    • Aby dowiedzieć się z której strony przyjdzie mąż, po wieczerzy dziewczęta wychodziły przed dom i wołały głośno. Z której strony odpowiadało echo z tej przyjdzie mąż.

    • Wróży się też przy użyciu trzech talerzy, w których znajduje się woda, piasek i gałązka świerku, symbolizujące chrzciny, śmierć, zamążpójście. Talerze stawia się w ciemnym miejscu i zależnie od tego, kto który talerz wskaże, to jest mu pisane w przyszłym roku.

Przesądy wigilijne 
  • W dniu Wigilii nie należy się sprzeczać, kłócić ani płakać, bo niezgoda i smutek będą często gościły w naszym domu, aż do następnej Wigilii.
  • "Jaki dzień Wigilii, taki cały rok" - warto o tym pamiętać i przeżyć ten dzień tak, jak chcielibyśmy go spędzić.
  • Jeśli w tym dniu zachorujesz lub się skaleczysz, przez cały rok będziesz słabego zdrowia. Ale jak tylko kichniesz, będziesz przez cały rok zdrowa (być może z powiedzenia, gdy ktoś kichnie "na zdrowie"?).
  • Jeżeli Wigilię pierwszy przyjdzie lub zatelefonuje mężczyzna to szczęście dla tego domu, a jeśli kobieta, to choroba lub inne niepomyślne zdarzenie.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz